Bez czarny – Sambucus nigra

Co to jest bez czarny

krzew bez czarny sambucus nigra l, odwar z owoców bzu czarnego, przetwory z bzu czarnego, zioła moczopędne z kwiatem bzu

Przetwory z bzu czarnego

Czarny bez występuje także pod innymi nazwami: bez aptekarski, bez pospolity czy hyćka. Powszechnie znany krzew wyrastający czasami w wysokie drzewo. Rosnący w całej Europie, również na Kaukazie i Południowej Syberii. Czasami specjalnie sadzony dla pięknych kwiatów i znakomitych owoców. W lecznictwie ludowym wykorzystywane są na przetwory z czarnego bzu: kwiaty, kora, korzenie i owoce.

Bez czarny czczony był przez starożytnych Germanów i Prusów. Zaliczano go do drzew świętych, sadzono go na grobach bliskich. W Polsce kaplice i kościoły obsadzano kiedyś krzewami bzu czarnego, ponieważ zgodnie z wierzeniami ludowymi miały one moc ochrony przed piorunami.

Stosowanie bzu czarnego w medycynie naturalnej

W lecznictwie bez czarny zajmował i zajmuje poczesne miejsce. Hipokrates uważał wywar z korzeni bzu czarnego jako nie mający sobie równego lek przeciwko puchlinie wodnej. Przez całe stulecia lekceważony przez medycynę europejską. Wrócił do łask dzięki słynnemu księdzu Kneippowi.  Zalecał on młode listki bzu czarnego spożywać jako sałatę do oczyszczania żołądka z flegmy i żółci.

Wyjątkowe miejsce zajmują pączki liści bzu czarnego, używane od wieków w medycynie ludowej jako środek rozwalniający i czyszczący krew. Potrzebujemy 50 g drobno posiekanych pączków. Zalewamy je butelką czerwonego wytrawnego wina, stawiamy w ciepłym miejscu na 4-5 dni, przecedzamy i pijemy rano na czczo 1 łyżkę.

Świeże liście bzu czarnego służą do okładów na miejsca po ukąszeniu owadów. Liście sparzone mlekiem działają szybko i efektywnie jako okład na bolesne obrzęki i guzy krwawnicowe. Odwary z kwiatów bzu czarnego używa się wewnętrznie jako środek napotny w dolegliwościach z gorączką. Stosuje się także jako uzupełniający lek moczopędny oraz w chorobach przebiegających ze zwiększeniem przepuszczalności włosowatych naczyń krwionośnych.

Źródło: Zdrowe recepty dla Ciebie – Stanisław Leśny