Lecznicze właściwości bursztynu

Domowy sposób na wiele dolegliwości

Leczenie nalewką bursztynową, bursztyn, jantar, skamieniała żywica, złoto Bałtyku

Bursztyn skamieniała żywica złoto Bałtyku

Bursztyn nazywamy również amber lub jantar, czasami nazywany jest złotem Bałtyku. Istnieje ponad 60 odmian. Bursztyn to kopalniana żywica najczęściej drzew iglastych. Jantar najczęściej występuje pod ziemią na głębokości nawet kilkunastu metrów. Wielkość od bardzo małych do kilkucentymetrowych. Okazalsze bursztyny mają nawet 2 cm i są wykorzystywane do produkcji ozdób i przedmiotów dekoracyjnych.

W Polsce największe pokłady, z których wydobywany jest ten wartościowy surowiec to okolice Słupska i Gdańska. Największe znane złoża bursztynu znajdują się w okolicach Kaliningradu – szacowana wielkość 90 % eksploatowanych złóż. Ma dobroczynne właściwości. Wartości lecznicze bursztynu znane były już w starożytności. Emanuje pozytywną energię za sprawą jonizacji ujemnej, która jest bardzo korzystna dla naszego organizmu.

W domu najbardziej przydatny jest bursztyn drobny. Bursztyn kupujemy najczęściej w miejscowościach nadmorskich na ulicznych straganach za kilka złotych. Można go wykorzystać do sporządzenia nalewek spirytusowych. Bursztyn po nalewce można użyć ponownie jeszcze dwa razy, pamiętając aby rozbić go przed następnym zalaniem. Ma to na celu uzyskanie świeżych powierzchni.

Przyrządzenie nalewki bursztynowej

Dla naszych celów dobrze byłoby mieć dwa stężenie nalewek słabszą i mocniejszą. Słabsza będzie służyła do użytku zewnętrznego. Do litrowego słoika wsypujemy 100 g drobnego bursztynu. Słoik szczelnie zakręcamy i umieszczamy w miejscu zaciemnionym, co jakiś czas wstrząsając zawartością. Po upływie dwóch tygodni nalewka bursztynowa jest gotowa do użycia. Można ją zlać lub trzymać razem z bursztynem, wtedy z czasem jej stężenie wzrośnie. Taką nalewką smarujemy się w czasie grypy, przeziębień, gorączce, bólach głowy, przy bólach reumatycznych i bólach stawowych.

Natomiast nalewka z bursztynu do picia powinna być zrobiona nieco inaczej. Do słoika kładziemy bursztyn, zalewamy spirytusem ale tylko do wysokości naszego bursztynu lub trochę powyżej. Odkładamy na dwa tygodnie, wstrząsając słoikiem co jakiś czas. Przyrządzona nalewka pomaga w takich chorobach jak: lamblioza, przeziębienia, grypa, gronkowiec, bakterie w moczu, choroby nerek, biegunka, wrzody żołądka, zatrucia pokarmowe, owsiki i robaczyca, półpasiec, wszelkie infekcje bakteryjne, zapalenie oskrzeli, nadczynność tarczycy

Podczas kuracji nalewką bursztynową najczęściej stosujemy 30 kropli nalewki 3 razy dziennie wlewając do ¼ szklanki wody. Leczenie trwa 2 tygodnie. Dzieci 8 – 12 letnie powinny dawkę mieć zmniejszoną do 15 kropli. Jeżeli kuracja nie daje zadowalających rezultatów to można ją powtórzyć, ale po 2 tygodniowej przerwie.