Praktykowanie jogi – medytacja

Medytacja

praktykowanie jogi, kontenplacja, medytacja

Praktykowanie jogi

Kontemplacja lub medytacja jest częścią naszego życia. Trudno bez nie normalnie żyć. Ci, którzy dojrzewają do momentu rozpoczęcia tej praktyki, wiedzą, że ich życie do tej chwili było niepełne. Medytacja jest jedynym sposobem doświadczenia najgłębszego sensu istnienia. Umysł i intelekt nie są w stanie sformułować odpowiedzi na pytanie o sens życia i śmierci. Jedynie rozpamiętywanie pozwala doświadczyć tego, co jest ponad umysłem i ponad ego. A tam właśnie istnieje się odpowiedź na pytanie o sens życia.

Czym więc jest kontemplacja?

Jest sposobem przekraczania świadomością egoistycznego punktu widzenia, doświadczenie wyjścia ponad umysł i indywidualną, ograniczoną w czasie osobowość. Medytacja jest doświadczeniem transpersonalnym. Wielu ludzi doświadcza jej przypadkowo kilka razy w życiu. Na spacerze brzegiem morza o zachodzie słońca, podczas słuchania wspaniałej muzyki albo wykładu mistrza duchowego, podczas miłosnego zjednoczenia z partnerem lub partnerką itp. Niekiedy w takich chwilach mamy poczucie zjednoczenia z całą rzeczywistością, czujemy, że jesteśmy cząstką kosmosu wypełnionego sensem istnienia. Wszystkie problemy okazują się wtedy mało istotne. Czujemy się szczęśliwi. To jest właśnie medytacja.

Część ludzi rozumie kontemplację jako pewien sposób zachowania. Bardzo często jest to siedzenie na podłodze w pozycji skrzyżnej i z zamkniętymi oczami i skupianie się na jakimś tajemniczym słowie, mantrze albo oddechu. Niektórzy sądzą, że medytacja jest praktyką religijną i stosowaną w religiach Wschodu oraz w tajemniczych i niebezpiecznych sektach.

Techniki medytacyjne

Techniki medytacyjne i medytacja nie jest tym samym. Techniki tworzą odpowiednie warunki, w których medytacja może się zdarzyć, ale nie są jej przyczyną. Przez mycie okien, sprawiamy, że wpada do niego więcej światła słonecznego. Jednak mycie okien nie jest przyczyną promieniowania słonecznego. Techniki medytacyjne są właśnie takim myciem okna, okna naszego umysłu.

Przez całe wieki, od tysięcy lat, techniki medytacyjne były częścią religii i stosowano je w szkołach filozoficznych, np. w neoplatonizmie (Plotyn), w jodze klasycznej (Patanjali) czy w buddyzmie (Bodhidarma). W Europie praktykowano je również w chrześcijańskich zakonach. W Europie słowem „medytacja” określało się rozmyślanie na jakiś temat. W kulturze masowej XX wieku wyraz ten zmienił znaczenie i słowo „medytacja” oznacza praktykę wyciszania umysłu. To znaczenie pochodzi głównie ze Wschodu. Zostało spopularyzowane w latach sześćdziesiątych w hippisowskich ruchach kontrkulturowych, które bardzo wyraźnie zafascynowane były filozofią buddyzmu, hinduizmu i praktyką jogi.

Podobne wpisy

Mistrz bioenergoterapii Roman Plaskota

Akupresura – leczenie uciskami